Türkçe English Russian Hebrew Albanish Arabic

Banner
Venöz Toplardamar Hastalıklar
 
Lenfatik Akkan hastalıklar
 
Arteryel Atardamar Hastalıklar
 
 
Haberler
 Varis Hastalığı ve Güncel Tedavi Yöntemleri
 Türkiye'de varisli kişi sayısı yaklaşık 10 milyon.  Devamı..
 Hangi Kan Gurubu Felç veya İnme Riskini Arttırıyor?
 Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü...  Devamı..
  Swimming Pool Chemicals May Carry Cancer Risk
   Devamı..
  "Science Sense" List Trashes Celebrity Health Tips
 To help the celebrities realize where they are go;  Devamı..
 Menopause Found to Have No Effect on Women's Cardio Vascular Disease Risk
   Devamı..
 Walking Intervention Helps Patients With Diabetes and PAD
 Such a program may improve walking speed and...  Devamı..
  Salt and Inactivity: A Recipe for Cognitive Decline
   Devamı..
 When to Start Hormonal Contraception Postpartum?
   Devamı..
 Report: 164 Million Obese Adults by 2030
 About one in three adults in the U.S. are obese to  Devamı..
 Weight Loss Improves Erections in Obese Men With Diabetes
 A little bit of weight loss may revive the sex..  Devamı..
 The Perils and Pitfalls of Social Networks
 Consider the following situations:  Devamı..
 Wrong-Site Surgery Occurs 40 Times a Week
 Project to Prevent "Never Happen" Events  Devamı..
 'Doctor, I'm Sure You Didn't Tell Me About Those Risks!'
 Physicians generally do an excellent job with...  Devamı..
 Varis Çorabı Uyku Apnesini Azaltıyor Mu?
 Varis çorabından yeni fayda!  Devamı..
 Yumurtadan sonra çikolata da mı aklandı?
 “İnsanlar ikiye ayrılır: Çikolatayı sevenler ve...  Devamı..
 Ameliyat Sonrası Ağrılarınızın Daha Az olması İçin...
 12 Amerikan Hastanesinde yapılan ve Kaliforniya’da  Devamı..
 Egzoz Dumanı Şeker Hastalığına Yakalanmayı Kolaylaştırıyor.
 EnviromentalProtectionAgency yaptığı bir çalışma  Devamı..
 Kadınların mutlaka yaptırması gereken testler
 Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilebilmesi...  Devamı..
 Teknolojik ürünler kanser yapar mı?
 Mikro dalga fırın,bulaşık makinesi ve cep telefonu  Devamı..
 Kansere karşı memenin alınması çözüm mü?
 Meme kanserinde tarama programlarının yararlılığı,  Devamı..
 Sağlıklı bronzlaşma diye bir şey yoktur.....
 Bronz bir tene sahip olmak demek derinin hasara...  Devamı..
 Council of Europe Parliamentary Assembly to Investigate WHO and “Pandemic” Scandal
 issue of „falsified pandemic“ that was declared by  Devamı..
 Domuz gribi yüzyılın salgını mı, skandalı mı
 Avrupa Konseyi Sağlık Komitesi Başkanı Wolfgang...  Devamı..
  Gebelikte varis oluşumunu önleyin...
 Hamilelik sırasında kadınlarda varis görülme riski  Devamı..
 Ailenizde varis varsa dikkat edin!
 Pek çok hastalıkta olduğu gibi fazla kilo, yaşam..  Devamı..
  Bir Haftada 2 Kilo Zayflatan Ünlülerin Diyeti
 Uzun sürede dengeli bir şekilde kilo...  Devamı..
 Kilo alımı hakkında bilinen 10 DOĞRU- 10 YANLIŞ
 Vücudumuza aldığımız şeker bize sadece...  Devamı..
 HAFTADA 6 DAKİKA SPOR İLE SAĞLIK
 Bugüne kadar önerilen ideal egzersiz süresi...  Devamı..
 Varis Merkezimiz, New York'ta düzenlenen uluslararası Interactive Media Awards'tan “Üstün Başarı” ödülü aldı.
 Ödül ilk kez Medikal dalda Türkiye’ye verilmiş old  Devamı..
 Kariyer yaparken varis olmayın!
 Çalışan genç kadınlar dikkat!  Devamı..
 İTÜ'de Bıçakla Yaralanma (Kalp Nafiz Yaralanmalar)
 Kalp yaralanması olasılığı %29,Ölüm oranı %63tür.  Devamı..
 AİLEDE KANSER VEYA KALP KRİZİ VARSA KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI
 Ailede kalıtsal hastalık riski değerlendirilirken  Devamı..
 Gebelikte varis gelişme riski ve önleme yolları
 Gebelerde varis gelişme oranı%60’ları buluyor.  Devamı..
  Kalp Hastalıkları Kadınlar İçin de Tehdit
 Avustralyan Kalp Vakfı yaptığı açıklamada, kalp...  Devamı..
 Plastik ve Sağlığa Zararları
 Artan orandaki BPA miktarının sırasıyla, cinsel...  Devamı..

Alt Ekstremite Arteryel Hastalıklar

Arteriyel Tıkayıcı Hastalık Gelişmiş toplumlarda yaştan bağımsız olarak alt ekstremitede iskemik sendromun en sık nedeni arteriyosklerozis obliteranstır (ASO). İlerleme süresi, kollateral damar varlığı ve yayılımı, birlikte bulunan hastalıklar ve hastanın aktivitesi ile ortaya çıkış çok değişir. Hasta aktifse, intermittan Kladikasyon sık görülen bir şikayettir; inaktifse istirahat ağrısı, ülserleşme, yer çekimiyle ilişkili sekonder ödemle ve kızarıklık veya gangren şikayetleri görülür.

Genelde semptomlar stenoz düzeyinin distalinde oluşur. Superfisiyal femoral hastalık tüm baldırda Kladikasyon oluşturur. Common femoral ve eksternal iliyak lezyonlarda hem baldır hem uyluk semptomları, internal iliyak stenozla sadece kalça veya uyluk, popliteal veya infrapopliteal hastalıkta ayak ve baldır Kladikasyonu saptanır. Empotans varsa aortoiliyak hasta gelmelidir.

Görülme Sıklığı ve Doğal Seyir ASO’ nun yaşla artan nispeten yüksek bir prevelansı vardır. Framingham çalışmasında yıllık semptomatik hastalık insidansını %0.3 (erkek)-0.5 (kadın) olarak bildirilmiştir. İntermittan Kladikasyon prevelansı da yaşla artış gösterir.

ASO için risk faktörleri, koroner hastalıkla aynıdır. Diyabet ASO riskini 3 kat artırır. Hipertansif yaşlı popülasyonda, ABI<0.90 olarak tanımlanan ASO insidansı %25’ ten biraz fazladır.

Semptomların ilerleme hızı veya revaskülarizasyon gereksinimi düşüktür. Bu hastalıkların %20' sinde semptomlar 5 yılda kötüleşir. Ani doku veya ekstremite kaybı ya da istirahat ağrısı nedeniyle revaskülarizasyon gereksinimi yılda %5’ tir. Amputasyon oranları da düşüktür ve yılda %1’ dir. Ancak sigara içmeye devam edenlerin%15’ inde 5 yıl içinde amputasyon yapılır. Diyabetik hastalarda 9 yılda amputasyon oranı %25’ tir

Tedavi Tüm hastalarda tedavinin temelini agresif risk faktörü modifikasyonu oluşturur. İlerleme hızının düşüklüğü ve birlikte bulunan damar hastalık insidansının yüksekliği alttaki aterosklerotik olayı değiştirmenin optimum rolü olduğunu gösterir. Sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Bu grupta amputasyon riski arttığı için diyabet kontrolü şarttır ama büyük arterlerde yararı belgelenmiştir. ASO’ lu hastalarda lipid düşürmenin yararı vardır. Hedefler koroner arter hastalıkları ile aynıdır. Hipertansiyon kontrolü optimum olmalıdır. Tüm hastalarda yürüme programına başlanmalıdır. Bisiklet ve diğer egzersizler yürüme kadar yarar sağlamaz. Haftada 4-5 gün 20-30 dakika yürüme, egzersiz kapasitesini artırarak toplam ve kesin yürüme mesafesini %50-300 artırır. Bu iyileşmenin mekanizması net değildir ama artmış veya yeni kollateraller, kas antrenmanı, artmış oksijen tutulumu ve düzelmiş yürüme mekaniği düşünülebilir. Ayak bakımı ve koruması özellikle diyabetiklerde ve ABI veya TcpO2 değer düşüklüğü olanlarda önem taşır. Ayakkabılar destekleyici ve koruyucu olmalı ve tırnak bakımı profesyonelce, düzenli yapılmalıdır.

Periferik arter hastalığının tıbbi tedavisinin gelişmesi yavaş olmuştur. ASO’ lu bazı hastalarda pentoksifilin etkindir ancak mide irritasyonu nedeni ile kullanımı sınırlıdır. Son yıllarda Kladikasyonlu hastalarda cilostazol kullanımı onaylandı. Yürüme mesafesini artırmada etkilidir. Ancak ilaç kesilince etki de kaybolur. Direkt vazodilatörlerin etkisiz olduğu kanıtlanmıştır ancak bir çalışmada yürüme mesafesini arttırmıştır.

İstirahat ağrısı, doku kaybı veya yaşamında ciddi sınırlamalar olanlarda revaskülarizasyon düşünülmelidir.

Akut Arteriyel Tıkanma Akut arter tıkanıklığının klinik beşlisi: ağrı, solukluk, parestezi, paralizi ve nabız yokluğudur. Ekstremite soğuk da olabilir. Bu bulguların bazısı veya hepsi bulunabilir. Akım hızla düzeltilmezse ekstremite tehlikededir. Mikroembolizasyonun neden olduğu distal değişiklikler görülebilir. Alışılmış tablo ile ortaya çıkışının iki istisnası vardır. Birincisi akut aort diseksiyonunda, damar dallarında tıkanıklıktır. Muayenede değişiklik olabilir. Nabız yokluğu ve etkilenen alan değişebilir. Ayrıca diseksiyon ilerledikçe muayene edenlerin bulguları farklılaşır. İkincisi ise sadece doğrudan sorgulandığı zaman tanı konulabilen ergot toksisitesidir.

Etiyoloji Etiyoloji üç grupta değerlendirilir; travma ve diseksiyon, in situ tromoz ve embolizm. Penetrasyon (tıbbi girişimler dahil), kırık, parçalanma ve deselerasyon yaralanmalarında arter bütünlüğünü korumanın önemi ilk sıradadır. İn situ tromboz tıkayıcı ve anevrizmal hastalıkta oluşturur.

Akut embolilerin az bir yüzdesi proksimal tıkayıcı veya anevrizmal arteryel lezyonlardan gelir ama çoğu kalpten kaynaklanır. Hem sol ventrikül hem sol atriyumda trombüs yer alabilir. Emboli çok sayıda ve nüks etme eğilimindedir, rastgele yayılır ve en çok bacaklara gider. Ancak Serebral, renal, viseral ve kola gitme insidansı da anlamlıdır. Kalbin sağ tarafından veya ekstremitelerinden gelen venöz trombüsler, Kardiyak septal defektlerden veya patent foramen ovaleden geçip arteriyel olaylara neden olabilir.

Değerlendirme Ekstremiteyi korumak ve kan akımını düzeltmek için hemen girişimde bulunmak gerekir. Pıhtı oluşumunu engellemek ve emboli kaynağı veya kaynaklarını tedavi etmek için heparin verilir. Öyküde tıkayıcı veya anevrizmal hastalık varsa veya etiyoloji net değilse onarım planı için anjiyografi gerekir. Pek çok cerrah emboli kaynağı belirginse ve damar önceden normalse anjiyografi yapmadan balon embolektomiyi tercih eder. İdeal olarak tüm akut tıkanmalar girişim gerektirir ama aciliyetini iskemi derecesi belirle. İstirahatte solukluk, anlamlı soğukluk, hassas veya sert kaslar, motor ve duyusal fonksiyon kaybı kaybı ciddi iskemiyi düşündürür. Ciddi iskemi varsa, bacağı kurtarmak için saatler içinde onarım yapmak gerekir. İskemisi az olanda alttaki problemin saptanması için ek süre kullanılır ve bazen hastanın yaşam tarzını etkilemesi minimalse onarım yapılmaz. Akut Kardiyak olaylar cerrahi için risk oluşturuyorsa, embolektomiden birkaç saat önce kalp stabilize edilir veya revaskülarizasyon lokal anestezi ile uygulanır. Endikasyon olduğunda akut tıkanmanın lizisi etkili olabilir.

Korunma Akut arteriyel tıkanıklık genelde engellenebilir ve tıkanıklık oluşturan koşullar tedavi edilebilir. Anevrizma, adventisyel kistik hastalık, poploiteal tuzak sendromları ve atriyal miksoma tedavisi cerrahidir. Tıbbi tedavi, vaskülit, hematolojik bozukulk ve tirotoksikozda kullanılır. Atriyal veya ventriküler trombus, atriyal fibrilasyon, AMI, konjestif kalp yetmezliği, ciddi kardiyomiyopati ve protez kapaklarda trombüs oluşumunu engellemek için kronik antitrombotik tedavi yapılması gerekir.  

* Kaynak olarak değerli meslekdaşım ve arkadaşım Prof.Dr.Ufuk Demirkılıç 'ın yazılarından yararlanılmıştır.

 

Copyright © 2008 Varis Merkezi ®

*Web sayfamızdaki bilgiler hasta ve sağlık profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla güvenilir kaynaklardan derlenmiş olup kesin teşhis ve tedaviniz için doktorunuza başvurunuz.
**Sitemizde kullanılan fotoğraflar için hastalarımızdan onay alınmıştır.
Web Tasarım ve Arama Motoru Optimizasyonu : CMS Bilişim