style2
0850 214 3324
Ankara Asfaltı No: 2/A 34718 Acıbadem - Kadıköy - İSTANBUL

Haberler

Egzoz Dumanı Şeker Hastalığına Yakalanmayı Kolaylaştırıyor.

Egzoz Dumanı Şeker Hastalığına Yakalanmayı Kolaylaştırıyor.

Enviromental Protection Agency’nin yaptığı bir çalışmada egzoz dumanı veya endüstriyel hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde Şeker hastalığının %20 daha fazla olduğunu düşündürten sonuçlara ulaşmışlar.

Hava kirliliğinin kalp ve damar hastalıklarına, kronik bronşit, astım ve amfizeme yol açtığı herkes tarafından bilinen bir gerçekken yapılan bu çalışmaya göre özellikle endüstriyel bölgelerde veya İstanbul, Ankara gibi büyük metropollerde oturanlara bir de şeker hastalığı riskini getirmektedir.

Hayvanlarda yapılan bir çalışma göstermiştir ki hava kirliliğinin yol açtığı kronik (süregelen) enflamasyon insülin rezistansına yol açarak diyabetin ortaya çıkışını tetiklemektedir. Obezitesi olanlarda bu ihtimal daha kuvvetlenir, çünkü hava kirliliğine yol açan mikro partiküller (parçacıklar) en çok yağlı dokularda birikmektedirler.

2000’li yıllarında meyvelerde kullanılan ilaçlama teknikleri hakkında da aynı kurum diabet riskini orta düzeyde arttıran etkenler arasına koymuştu.

Obesite, fastfood tarzı yeme alışkanlıkları ve sedanter (hareketsiz) yaşam tarzı bizleri diabete yatkın hale getirirken yaşadığımız kentlerdeki hava kirliliği de Şeker hastalığına yol açabilecek yeni bir risk faktörü olarak hayatımıza ekleneceğe benziyor.

Op. Dr. Mustafa Kemal Çalık
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

Varis Merkezi® ve Damar Cerrahisi Direktörü
ÖZEL KADIKÖYŞİFA ATAŞEHİR HASTANESİ

loading