style2
0850 214 3324
Ankara Asfaltı No: 2/A 34718 Acıbadem - Kadıköy - İSTANBUL

Haberler

Ameliyat Sonrası Ağrılarınızın Daha Az olması İçin...

Ameliyat Sonrası Ağrılarınızın Daha Az olması İçin...

12 Amerikan Hastanesinde yapılan ve Kaliforniya’da Amerikan Anestezi Cemiyeti tarafından bu yıl yayınlanan bir çalışmaya göre sigara içenlerin yapılan ameliyat sonrası sigara içmeyenlere oranla daha fazla ağrı çektikleri ortaya çıkmıştır.

Ameliyat sonrası hasta memnuniyetsizliğinin en baş sorumlusu olan ağrı faktörünün tamamıyla ortadan kaldırılamasa da azaltılması veya en azından kabul edilebilir düzeyde olmasını birçok faktör etkiler. Bunlar kendi aralarında iki guruba ayrılır: Değiştirilemeyen etkenler olarak hastaların yaşı, cinsiyeti, ağrı eşiği sayılabilir. Değiştirilebilir etkenler olarak sayabileceğimiz ameliyat sırası ve sonrasında kullanılan anestezi yöntemleri, hastaya ve ameliyat türüne uygun ağrı kesici ilaç düzenlenmesi, laparoskopik ve robotik yöntemlerle daha az kesi yeri ağrısı sağlanması sayılabilir.

Yeni yapılan bu çalışmaya göre de sigara içmeyen hastaların ameliyat sonrası daha az ağrı duymalarının kanıtlanmasıyla ağrıya neden olan değiştirilebilir faktörlere bir yenisi daha eklenmiş görünüyor. Hepimizin bildiği gibi ameliyat sonrası görülebilecek bulantı, solunum güçlüğü ve öksürük gibi sorunların sigara içmeyenlerde daha az görülmesine ek olarak daha az ağrı duyuyor olmaları da yapılacak en basit ameliyat öncesi en azından 1-2 hafta kesmeleri daha konforlu ve ağrısız bir ameliyat sonrasını sağlayacaktır.

Op. Dr. Mustafa Kemal Çalık
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
Varis Merkezi® ve Damar Cerrahisi Direktörü
ÖZEL KADIKÖYŞİFA ATAŞEHİR HASTANESİ

loading