style2
0850 214 3324
Ankara Asfaltı No: 2/A 34718 Acıbadem - Kadıköy - İSTANBUL

Hastalarımızın Düşünceleri

Hasta Düşünceleri

Hasta Düşünceleri

Fuat Ercisli Elektrik Yüksek Mühendisi Merbolin İstanbul

Sayın Op. Dr. Mustafa K. Çalık

İyi insan ve cana yakın sevgili doktorum; sağ bacağımdaki varis nedeni ile ameliyat etti. Hastane çıkışımdaki gerekli kontrollerden sonra 3 - 4 ay içinde tekrar hastaneye uğrayarak kontrol edilmemi istedi. Ben bu süreyi biraz geçirdim. Kontrol için tekrar geldigimde hangi bacaktan ameliyat oldugumu unuttugum icin biraz da sıkılarak durumu anlattım. Doktorum bu duruma cok güldü, sağ bacaktan ameliyat oldugumu söyledi. Ben iki bacağıma tekrar tekrar baktığım halde yine izleri göremedim. Kendisine teşekkürlerimi, sevgi ve saygilarımı iletiyor ve başarılar diliyorum.


Zerrin Tekerek

Her bayanın olduğu gibi benim de en büyük kabusum 16 yaşımda baldırımda beliren mavi bir damarla başladı.Küçük yaşta tanıştığım "varis problemi" senelerce uzun bir periyot içinde gittikçe yenilerini eklemeye başladı. Amatörce yapılan Sclerotherapy tedavisi hiçbir işe yaramadı. Tam anlamıyla artık komplekse girdiğim boyutta (her an herkesin görmesinden sıkıntı duymak, mini etek giyememek, devamlı kapatıcılarla kapatmaya çalışmak gibi) hele son üç senede çığırından çıkmış varislerim için "acaba yurtdışımı?!" derken tesadüf eseri böyle bir departman olduğunu ve yurtdışından en son teknoloji ile ağrısız lazer yapılacağını ve en en önemlisi bunu uygulayacak olanın gerçek bir "Kalp ve Damar Cerrahı" (Op.Dr.Mustafa K.Çalık) olduğunu duyunca durup bekledim.Ve tereddütsüz iç huzuruyla tedavimi oldum.
Sonuçta; "Damar, Onların İşi"...

Bu yüzden tedavi olacaklara şiddetle sağlıkları ve doğru sonuç için yanlış adreslerde zaman, sağlık ve para kaybetmemelerini tavsiye ediyorum.

Şimdi yazı iple çekiyorum...İçimde gardrobuma uzun zamandır unuttuğum kısa etekler ve kısa şortlar eklemenin mutluluğu var!

Doktorum Op.Dr.Mustafa K.ÇALIK’a ve
Profesyonel ekibine,
Teşekkür ediyorum,
 


Martin Wilkens - Embassy of Sweden - Fjólugata 9 - IS-101 Reykjavik - Iceland

Dear Dr Calik,
Just a line to let you know that we are now back in Iceland and that I am
still alive. I will be seeing my local doctors next week about leg and skin.
Meanwhile, many thanks for your professional and reassuring attention to me
in Istanbul. It was kind and generous of you, and much appreciated.

Best regards,
Martin Wilkens

 


 

Sayın Dr. Mustafa Çalık
 
Uyguladığınız tedavi sayesinde güne zinde ve ağrısız başlıyorum. Merdivenleri koşarak inip- çıkıyorum, meğer bacaklarım ne kadar da hafifmiş!  Artık evden çıkarken " nasıl bir ayakkabı giysem de " günü  ağrısız geçirsem (sanki sorun ayakkabı) kaygısını yaşamıyorum.
Tahmin edebiliyorum ki  tedavi ettiğiniz nice ağır vakalar yanında benimki oldukça hafif bir örnek...Fakat içinde bulunduğum durumun -son iki yıldır gitgide artan ağrılar ve ağrılardan dolayı ister istemez yavaşlayan hareketler ve kronik yorgunluk gibi birçok olumsuzluğu belirtirsem- yaşantımı ne kadar  etkilediği  kolayca anlaşılabilir. Şimdilerde ise yavaş yavaş tezcanlılığıma kavuşuyorum, kendimi enerjik hissediyorum. Bu nedenle size birkez daha teşekkür ederim.
 
Not: Yıllar önce de uzun süre tedavi gördüğümü  size söylemiştim. Haksızlık etmek istemiyorum fakat o tedavinin pek de yararını görememiştim. Dolayısıyla Dr. Belma size yönlendirdiğinde açıkçası kaygılarım vardı. Fakat şimdi boşuna vakit kaybettiğimi anladım.
Ayrıca tedavinin başlangıcında kompresyon çorabını nasıl giyineceğimi  ve bütün günü çorapla nasıl geçireceğimi düşünmedim dersem yalan olur.  Fakat haklıymışsınız çorabı giyinmek de, kullanmak da  zor değil...
                
                                                                                                                                                                      Ağavni Tekin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Babamın 2007 yılının mayıs ayında alman hastanesinde aort kapakçığı değişmişti. Bu sıralarda göğüs tarafında sırtına saplanan bir ağrısı oluşmaya başladı ilk etapta üşütme olabilir düşüncesinde idik. 22.08.2008 tarihinde şiddetli ağrı ile bir alışveriş merkezinde fenalaştı. Bir tıp merkezinde ilk müdahaleden sonra ambulansla hastaneye getirdik. Yapılan ilk tetkiklerden sonra bt usunda aort diseksiyonu  3 b teşhisi koydular. Acile getirdiğimizde acil doktoru ile birlikte 2 kardiyolog 5 adet doktor vardı. Geçen seneden babamın kapakçık ameliyatını yapan Mustafa beyi görünce içim rahatladı. Çünkü geçen sene yapacağı tehlikeli ameliyatta bile soğukkanlılığı ve yaptığı alçakgönüllü açıklamaları ile içimize su serpmişti. Yapılan teşhisten sonra bizi odaya alarak hastalık konusunda yine sıkılmadan bıkmadan gereken bilgileri verdi. İlk etapta soğuk karşılayamadık. Çünkü aort 3b diseksiyonda risk %95 yaşama şansı ise %5-10 civarı idi. O an için önümüzde 2 şık vardı ama ikisi de birbirinden kötü idi. Ya ilaç tedavisi yada ameliyat ben ilk önce Allah’a sonrada doktorumuz Mustafa bey’e güvenerek ilk etapta yoğun bakımda ilaç tedavisine başlandı. İlaç ile kontrol edildi. Fakat 24.08.2008 Çarşamba günü ağrılar şiddetlenip tomografide yırtığın arttığı görüldü. Ekip hazırdı hepsinin gözlerinde o ışığı görmeniz lazımdı. Yoğun bakımda bütün hepsi içlerinde umut ışığı vardı yoğun bakımda Hasan Bey ameliyata giderken bile şakalaşıyordu bu rahatlık ne olursa olsun bizi de rahatlatmıştı. belki hastayı kaybedeceklerdi ama yinede bir umutla ve inançla ameliyata başlandı.  İlk dakikalar çok zordu. Her kapı açılışında acaba derken ameliyat 5 saate yakın sürdü. Kapının açılmasıyla Mustafa Bey’in hadi bakalım hayırlısı ameliyat başarılı geçti sözleriyle içimiz rahatladı. Ama sonra acaba ameliyat başarılı oldu mu? Bundan sonra ne olacak ? hastamız yoğun bakımda 1 haftaya yakın kaldı. Hastamız odaya alınınca biraz daha rahatladık. Solunum problemi oluşmuştu,ayrıca ameliyattan dolayı bazı protein ve mineraller azalmıştı. Ama uzman ekip sayesinde çok şükür şu anda hastamız iyiye doğru gitmekte. Babam oda da yatarken gece fenalaştığında Hasan bey gece demeden gelip hastamıza gereken bakımı yaptı. Mustafa Bey ise devamlı hastamız ile birebir ilgilendi. Tabiî ki sonuç farklıda olabilirdi. Ama Allah’a çok şükür ki şu anda hastamız her geçen gün iyiye doğru gitmekte. Bu hastalık gerçekten çok zor ve sabır gerektiriyor. İnternetten araştırdım. Hakikaten çok zor bir ameliyat ameliyat sonrası başarılı geçse dahi felç olma ihtimali bile varmış. Bu yüzden Allah herkesin yardımcısı olsun umarım herkes bizim gibi böyle bir uzman ekibe rast gelir. Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim.
  
Metin Arda Berzener 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Sayın Dr. Mustafa Çalık
 
Tedavinin başlangıç aşamasındaki  biri olarak bu kadar kısa sürede ( henüz ikinci seans)bacaklarımdaki ağrıların geçtiğini ve kendimi kuşlar kadar hafif hissetiğimi söylersem umarım abartmış olmam. Bugün okul çıkışı  oldukça uzun, rahat ve ağrısız bir yürüyüş yapabildim. Bacaklarım bana adeta kendilerini  hissettirmediler.Yolda birara  yıllar önce okuduğum bir kitabın adını anımsadım. Kitabın adı "Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği". Evet, kendimde dayanılmaz bir hafiflik! hissediyorum şu günlerde. Bacaklarımdaki yanma hissi, ödem ve morluklar  oldukça azaldı. Uzun zamandır ağrı çeken, deyim yerindeyse bacaklarını sırtına alıp onların ağrısını dindirmeyi isteyen biri olarak tedavide ulaşılacak sonucu şimdiden görebilmek çok rahatlatıcı. Bu bağlamda duygu ve düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Gösterdiğiniz ilgi ve anlayışa, tedaviye başlarken sorularıma verdiğiniz içten açıklamalara çok çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. 
                                                                                      
                                                                                                 Ağavni Tekin
                                                                                               Biyoloji öğretmeni

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----Original Message-----
From: ibocan13
Sent: Wednesday, March 12, 2008 8:47 PM
Subject: yardımcı olur musunuz?

Annem 55 yaşında.Annemin bacaklarındaki varisler ile ilgili resimleri ekte
gönderdim.Ben Bitlis ten yazıyorum.Bizi uygulayacağınız yöntemler ve tedavi
sonrası normal yaşama dönüş ile ilgili olarak bilgilendirirseniz çok
seviniriz.Sizden haber bekliyoruz ve ona göre hareket edeceğiz.İyi
çalışmalar...

Kime: ibocan13
Sayın İbocan,

Ekte yolladığınız resimlerden görülebildiği kadarıyla, eğer annenizde halk
arasında iç varis denen ek sorun yoksa skleroterapi ve yüzeysel lazer
tedavisini kombine olarak kullanma sayesinde hastaneye yatış olmadan ayaktan
tedavi ediyoruz. Yani normal yaşama hiç kesintisiz devam edebilir. Ancak
Merkezimize geldiğinizde bir çeşit ultrason tetkiki olan renkli dopler ile
değerlendirmemiz sonucu iç varis de saptarsak ya klasik cerrahi yöntemle
(işlemden 24 saat sonra taburcu olup,3 gün içinde işine geri dönebilir) ya
da EVLA (Endo-Lazer) yöntemiyle tedavi edebiliriz (bu yöntemde de işlemden
1-2 saat sonra taburcu olup,ertesi gün işine geri dönebilir).

Görüşmek üzere...
Saygılarımla.
Op.Dr.Mustafa K.Çalık
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
Varis Merkezi Direktörü

 


-----Original Message-----
From: elif elif
Sent: Saturday, December 08, 2007 2:12 PM
Subject:

Merhaba hocam
ben haziran ayında varis ameliyatı oldum her iki bacağımdan ameliyat
esnasındada skleroterapide yapıldı.doktorum eylül ayında lazer tedavisine
başlayacağımızı söyledi bu esnada varis corabımı ve ilacımı kullandım
kullanmayada devam ediyorum fakat eylülde doktoruma gittiğimde lazer
tedavisini hastane de olamayacağımı ve yönlendireceği bi yer olmadığını
söyledi.o günden bu yana ceşitli lazer merkezlerine gittim fakat gittiğim
yerler birtürli tedaviye başlamaya cesaret edemedi.hala doktorluk işim
olduğunu söyleyince doktoruma tekrar gittim oda artık benlik bir işin yok
iyi bi yer bulup lazer olmam gerektiğini söyledi.iki haftadır size telefonla
ulaşmaya calısıyorum.hafta içi veya ctesi sizden
randevu almak istiyorum.iyi calısmalar

Kime: elif
Sayın Elif Hanım,
İrtibat telefonum 0216 5768535. Sekreterim Hilal Hanıma benimle görüştüğünüzü söylerseniz olabilecek en uygun zamana randevu vereceğine eminim. Yoğunluğumuzdan ötürü kusura bakmayın.
Saygılar

Op.Dr.Mustafa K.Çalık
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
Varis Merkezi Direktörü

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Değerli Hocam;
 
Yoğun işleriniz arasında mailimi okuma nezaketi göstereceğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim.
 
1996 yılında sol bacağımda bulunan bir benin sıradışı büyümesi neticesinde malim melanom teşhisi ile benin tamamı ve buna ek olarak sol lenf bezlerimin tamamı alındı.
 
İlerleyen zamanla birlikte sol ayak bileğimdeki şişlik arttı.Şuanda özellikle sıcak havalarda sol ayağım,ayak bileğim ve diz kapağıma kadar gözle görülür şişlik söz konusu oluyor.Gece yatıp sabah uyandığımda nispeten şişlikte hafifleme oluyor.
 
Hem estetik açıdan hemde sağlık açısından beni zorlayan bu durum için uygulayabilceğim tedavi destekli önerileriniz neler olur?
 
Tedavi önerileniz ve yönlendirmelerinizde tarafıma göstereceğiniz alakaya şimdiden teşekkür ederim.
 
İyi çalışmalar dilerim.
------------------------------
Sayın Ebru Hanım,
 
Sizin anlattığınız yakınmalar ve belirtiler venöz ve/veya lenfödeme bağlı olabilecek, yani kalbe geri dönmesi gereken kan ve serumun yerçekimi etkisiyle ayak-bileklerde göllenmesi sonucu gerçekleşmektedir.
 
Önerilerim:

  • Klas 1 (20-30 mmHg) basınçlı diz altı kompresyon çorabı almanız ve sabah yataktan kalkmadan giyip akşam yatarken çıkartmanızdır. Markası (Sigvaris,İbici,Medi) önemli değil ancak bacak ölçülerinizi mutlaka almalarını ve buna göre çorabı vermelerini öneririm.

Saygılarımla
 
Ebru Karakuş/Bolu
-----------------------------
Değerli Hocam;
 
Lenfödem sorunu ile size bir mail aracılığı danışmış,aşağıda gönderdiğiniz yanıt üzerine sitenizdeki önerilerinizi yaşantıma uyarladım.
 
Size ne kadar minnettar olduğunu bilemezsiniz.
 
Meğer benimde ayağımda damarlar varmış,benimde bileğim varmış.
 
Bitkisel takviye ile önerilerinizi birleştirdim.Sonuç mükemmel.Hayatım boyunca sizi şükranla anacağım.
 
Sevgiler
 
Ebru Karakuş/Bolu
-----------------------------

Sayın Ebru Hanım,
Yakınmalarınızın düzelmesine çok sevindim. Ancak uygulamalarınıza devam etmeniz gelecekte aynı sorunlarla karşılaşmamanız açısından çok önemlidir.
Saygılarımla,

Op.Dr.Mustafa K.Çalık
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
VARİS  MERKEZİ ®  - VARIX CLINIC ®  Direktörü
www.varismerkezi.com.tr
varis@varismerkezi.com.tr


-----Original Message-----
From: Sedat ........
Sent: Thursday, November 15, 2007 2:36 PM
Subject: boyun damarlarında tıkanıklık

Sayın Hocam,

25 yıl önce geçirdiğim rahatsızlık sonucu (lenfa epitelioma) aldığım radyoterapi sonucu sağ ve sol boyun damarlarımın....tıkanmış olduğunu öğrendim(Yaşım 40). Şu ana kadar herhangi bir semptom veya olumsuz bir belirti ile karşılaşmadım. Ankara'da gittiğim doktorlar ameliyata gerek olmadığını, uzun yılların verdiği süreçte yeni damarların oluşarak beyni beslediğini, bu damarların çok iyi ve yeterli durumda olduğunu, ameliyatın şu an gerekli olmayıp riskli olabileceğini bildirdiler.

Şu an gerçekten de herhangi bir şikayetim yok. Yüksek tansiyon nedeniyle co-diovan ve coraspin 300) alıyorum. Ancak % 95 darlık olan damarın tamamen tıkanması sonucu olabilcek rahatsızlıkların endişesini taşıyorum. Gerçekten ameliyat olmamam mı gerekiyor. Ameliyatın riski nedir.? başka ilaç almam gerekirmi? Bu konularda önerilerinizi alabilirmiyim?

Emar anjio ve doppler incelemeleri sonuc raporu (Temmuz 2007) aşağıdadır.

Bu şeklide rahatsız ettiğim için özür diler,
Yardımlarınız için teşekkur ederim.


Sedat ...............
.................. Üniversitesi
Ziraat Fakültesi
......................-TOKAT
 

Kime: Sedat
ayrıntıları görüntüle 18.11.2007 Yanıtla

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın Sedat Bey,
Sağlıklı ve net karar verebilmek için hem elinizdeki tetkikleri görmem hem de normal(konvansionel) karotis anjionuzun yapılması gerekmektedir.
Ayrıca medikal takip ve ameliyat seçenekleri haricinde stent seçeneği de bu tip durumlarda kullanılabilmektedir.
Kliniğimize müracaat ettiğiniz takdirde gerekli tetkik ve tedaviniz için bütün seçenekleri ortaya koyup değerlendirmeye varabiliriz kanısındayım.
Kliniğimize gelirken bütün tetkik ve raporlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor.
Saygılarımla,
Op.Dr.Mustafa K.Çalık
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
Varis Merkezi Direktörü

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Willi Geuss to Dr.Mustafa Calik 
show details Nov 15 (2 days ago) Reply

Dear Sir,
maybe you remember our visit in your hospital on the late afternoon of Tuesday, October 28th.
My wife suffered a deep vein thrombosis. Your treatment appeared to be excellent. We had made the injections recommended by you in the Haseki Hospital which we
could reach every day easily by tram.
In the meantime my wife is doing well again. Our local doctor said she had had optimal treatment in Istanbul.
So let me say once more many thanks to you.
Yours truely
Willi Geuss with wife Christa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Merhabalar,
Bu mektubu yazmamdaki amaç varis şikayeti olanlara bir nebze olsun yol gösterebilmek ve tedaviye karar vermeleri için yaşadığım tecrübeleri aktararak yardımcı olabilmek.
Mustafa Bey’le tanışmamız internet aracılığıyla oldu. Bacağımdaki varis hayatımı olumsuz yönde etkilemeye başlamıştı. Gün geçtikçe bacağımdaki ağrı ve uyuşma şiddetleniyordu. Bacağımı dinlendirdiğimde iyileşme hissediyordum fakat gün içindeki yoğun çalışma temposu ile birlikte şikayetim artıyordu.
Bu derdi sonlandırmaya karar vermiştim. İnternetten araştırma sonucunda Alman Hastanesi’nin varis merkezi olduğunu öğrendim. Sitedeki görüntülenmiş tedavi sonuçları ve tedavi yöntemlerinin anlatımları bu işe önem verildiği kanısını uyandırdı. Hemen Mustafa Bey’e mail ile kendimi anlattım. Hızla cevap almak beni şaşırtmıştı.
İlk randevuda, Mustafa Bey’in sevecen abi tavrı oldukça rahatlatıcıydı. Bilgisi kendinden emin duruşundan okunuyordu ama en önemlisi bilgisini aktarabilme becerisiydi. Bu da güven vericiydi. Sorunlarımın nasıl başladığına, ne şekilde neden ilerlediğine dair birkaç sorudan ve ultrason yöntemiyle ilk incelemeden sonra nasıl bir tedavi ile iyileşebileceğimi anlattı uzun uzun. En önemlisi ameliyata gerek kalmadan iyileşebileceğimin müjdesini vermişti bana. Skleroterapi ve lazer yöntemleriyle problem çözülecekti. Mustafa Bey’in yanından ayrıldığımda kararımı vermiştim.
Seanslara başlarken heyecanlıydım fakat Mustafa Bey sakinleştirme konusunda da oldukça başarılıydı. Güleryüzlü, samimi ve profesyonel ekibiyle seanslar başarılı geçti. Seanslar sırasında bana düşen sorumluluklar ve tedavi sonrası yapmam gerekenler sabırla tekrar tekrar aktarıldı. Ayrıca uygulanan tedavi yöntemi gündelik yaşamımı etkilemediği için de çok cazipti. Sonuçta doktorum Mustafa Bey bilgi ve becerisiyle, ben de elimden geldiğince istenenleri yerine getirerek birlikte beklediğimizden kısa sürede ve üstün iyileşme sağladık.
Geç kalmadan Mustafa Bey’le tanışmış olduğuma çok memnunum. Varis problemi olanların doktor beyle bir kez görüştükten sonra hayatlarının olumlu yönde şekilleneceğine ve varise karşı bilinçleneceklerine eminim.
Teşekkürler Mustafa Hocam...

Ebru Sinem Toker

Research Asistant
Istanbul Technical University
Electronics and Communications Engineering Department
Maslak, Istanbul 34469, Turkey

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Annem Fatma Sönmezışık 67 yaşında, yüksek tansiyon ve diabet hastasıdır. Ayrıca yaklaşık 25 yıllık toplardamar sorunlarına bağlı iç varis hastası olduğu için , defalarca lenfanjit geçirmişti. 2008 yılı Nisan ayında annemin önce sol bacağının alt ön yüzünde yaralar oluştu. Yaraların tedavisi için aylarca doktor doktor dolaştık. Bacağındaki yaralar giderek büyümeye ve her iki bacağında da sürekli tekrar etmeye başladı. Ciddi nitelikte bir çok özel hastane ve doktora tedavi için başvurduk. Bir ay boyunca yaraları için günde 4 saat hiperbarik oksijen tedavisi uygulandı. Tedavinin sonuçlanmasından bir hafta sonra yaralar tekrar ortaya çıktı ve yaklaşık bir yıl boyunca bu süreç devam etti.  Bu arada yaraların enfeksiyon yaratma ve kangrene dönüşmesi riski, yarattığı ızdırap ve hareket kısıtlılığı nedeniyle zor bir dönem geçirdik. İç varis tedavisinde uzman bir merkez arayışlarımız  neticesinde, Sn. Mustafa Çalık'a ulaştık. Doktor  Bey'in uyguladığı yara bandajları, ilaç ve varis çorabı tedavisi ile annemin her iki bacağındaki yaralar 20 gün içerisinde tamamen kapandı ve bacaklarındaki şişlikler indi.
 
Sn. Dr. Mustafa K.Çalık size çok teşekkür ediyoruz. Bir yıldır annemin ehil olmayan  eller nedeniyle çektiği ızdırabı,  hastalarına moral ve pozitif enerji aşılayan yaklaşımınız ve engin tıp bilginiz ile 1 ay gibi kısacık bir sürede sona erdirdiğiniz için size minnettarız. Sizin gibi başarılı,  bilgili, sonsuz güven duyabileceğimiz doktorlarımızın varlığı biz hastalar ve hasta yakınları için çok büyük bir şans. Tekrar tekrar teşekkür ediyor ve saygılarımızı  sunuyoruz....
 
 
Özlem SÖNMEZIŞIK
Krediler ve İstihbarat Müdürü
Vakıf Finans Factoring Hizmetleri A.Ş

.